پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی ایران- روابط عمومی
وزیر بهداشت در حاشیه حضور در شعبه اخذ رای انتخابات نظام پزشکی در تهران: همه باید از قانون تبعیت کنیم/ استقبال در این دوره از انتخابات نسبت به

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۴/۳۱ | 

به گزارش وبدا، دکتر هاشمی در حاشیه حضور در شعبه اخذ رای هفتمین دوره انتخابات نظام پزشکی تهران با بیان این که پیش بینی می کردند که برگزاری انتخابات الکترونیک، مشکلاتی؛ از اشکال در برگزاری تا احتمال هک شدن روند اخذ آراء را داشته باشد، گفت:  به همین دلیل هیات نظارت بر انتخابات در همان زمان تصمیم گرفت که انتخابات از هر دو مسیر الکترونیک و حضوری برگزار شود و تعرفه های زیادی در سراسر کشور چاپ شد و محل های اخذ رای کافی نیز پیش بینی شد.

وزیر بهداشت  با بیان این که اولین بار بود که انتخابات به صورت الکترونیک در کشور برگزار می شد گفت: البته حتما مجریان باید پاسخگو باشند ولی در عین حال با توجه به مشکل پیش آمده در سامانه، در همان ساعات اولیه انتخابات ، هیات نظارت بر انتخابات برای اطمینان بیشتر و صیانت از آراء رای دهندگان،  تصمیم گرفت که انتخابات الکترونیک را لغو کند.

دکتر هاشمی با تاکید بر این که در انتخابات نظام پزشکی معاونت درمان وزارت بهداشت مجری است، گفت: طبق قانون، هیات نظارت بر انتخابات تصمیم گیرنده است و حسب قانون، هر حکمی که آنها بدهند  همه باید اجرا کنند.

وزیر بهداشت افزود: در مورد زمان رای گیری انتخابات ، نتیجه انتخابات و نیز رسیدگی به اعتراضات و شکایات نیز هیات نظارت تصمیم گیرنده است و طبیعی است هر فردی  اعتراض یا شکایتی داشته باشد  به هیات نظارت منعکس می کند.

دکتر هاشمی گفت: نماینده دادستانی ، نماینده وزارت کشور و سه نماینده مجلس در هیات نظارت عضو هستند و هر تصمیمی که این هیات اخذ نماید برای همه محترم است و باید اجرا شود.

وزیر بهداشت گفت: ای کاش مسئولین مربوطه می توانستند یکبار هم که شده کار درست انجام دهند و فرصتی  برای مشارکت  بیشتر در انتخابات نظام پزشکی فراهم می شد.

دکتر هاشمی گفت: براساس گزارشهایی که دریافت کردم استقبال در این دوره از انتخابات نسبت به دوره قبل بیشتر است اما به هر حال همه به زحمت افتادند و از این بابت متاسفیم.

وزیر بهداشت  در مورد احتمال تمدید زمان انتخابات نیز گفت: طبق آیین نامه و قوانینی که حاکم بر انتخابات  است، نمی توان در این مورد سلیقه ای تصمیم گرفت و شاید علاقه ما تمدید زمان انتخابات باشد  ولی مهم نظر هیات نظارت هست که پیشنهاد مجری و معاونت درمان را در این باره بپذیرند یا رد کنند که  همه اینها به نظر هیات نظارت بستگی دارد  و حتما در این مورد اطلاع رسانی خواهند کرد.

دکتر هاشمی  اجرای قانون در انتخابات نظام پزشکی را مهم عنوان و تصریح کرد : همه باید از قانون تبعیت کنیم.

وزیر بهداشت گفت: فکر نمی کنم مشکل جدی در انتخابات پیش آید و البته برگزاری الکترونیک انتخابات می توانست نقطه عطفی باشد اما این روش جدید عملی نشد.

دکتر  هاشمی در مورد چگونگی رسیدگی به اعتراضات  نیز گفت: خوشبختانه محل رسیدگی به اعتراضات در قانون پیش بینی شده است و ممکن است تصمیم کسی که در مرجع قانونی تعیین شده مطابق نظر فرد معترض باشد  یا نباشد  و باید صبر کنیم تا ببینیم  هیات نظارت چه تصمیمی را می گیرد. 

وزیر بهداشت در پاسخ به سوالی مبنی بر شائبه سیاسی شدن نظام پزشکی با توجه به کاندیداتوری برخی از اشخاص در این انتخابات نیز گفت: سازمان نظام پزشکی سازمانی کاملا صنفی است و جامعه پزشکی  هم نگاهش سیاسی نیست.

دکتر هاشمی گفت: ممکن است برخی علاقه مند باشند این جامعه را وارد دسته بندی های سیاسی کنند ولی وظیفه سازمان نظام پزشکی مراقبت از جان انسانها صرف نظر از مذهب، قومیت ، نژاد و طبقه اجتماعی است و طبیعی است که جامعه پزشکی نمی تواند سیاسی باشد و من هم لیست سیاسی ندیدم 

وزیر بهداشت گفت: گروههای مختلفی کاندیدا شده اند و همه علاقه مند به ارتقای دانش و مهارت در جامعه پزشکی بوده و در عین حال باید متعهد به آنچه که به عنوان ماموریت جامعه خدوم پزشکی در نظر گرفته شده و آن قسم نامه ای است که همه به آن برای خدمت به مردم سوگند خوردیم و امیدوارم هر کسی انتخاب شد به این مهم عمل کند.

نشانی مطلب در وبگاه پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی ایران:
http://iums.ac.ir/find.php?item=5.31233.52201.fa
برگشت به اصل مطلب